ÖresundsTouren 2018

Uppdaterad: 2018-06-19   16:55
Kvalificering: För att få delta i finalen måste man ha fullföljt i minst tre av de fem deltävlingarna.Poängen från alla fem deltävlingarna räknas samman och de 32 bästa spelarna på totallistan är kvalificerade till finalen. 10 spelare från A-klassen, 8 från B-klassen och 6 från C-klassen skall dock alltid garanteras plats i finalen. Vid färre än 32 kvalificerade tas inga andra spelare med.

DELTÄVLINGAR
 DeltävlingDatumUnderlagStatus
1NT, Linjen, ÖresundsTouren 12018-05-01Filt Beräknad
2NT, Staffanstorp, ÖresundsTouren 22018-05-06Filt Beräknad
3IT, Sjöviken EB, ÖresundsTouren 32018-05-27Europabana Beräknad
4NT, Hjelmsjö Kombi, ÖresundsTouren 4 Filt2018-06-16Filt/Europabana Beräknad

Totalställning
PlacNamnKlubb1234FiltEuropabanaPoäng
1Per Olof Isaksson (A)Sjövikens IF11815320027038,3 26,3 741
2Lennart Johnsson (B)Göteborg BGK1081168316541,7 27,1 472
3Jonathan Lindoff (A)Malmö BGK95839319943,8 25,8 470
4Lars Isberg (A)Malmö BGK104194154-39,7 26,2 452
5Peter Ericsson (A)Sjövikens IF148--30037,7 23,0 448
6Simon Kirkegaard (C)Hjelmsjö BGK13196-15340,4 31,0 380
7Kent Kirkegaard (C)BGK Linjen-1087219939,3 29,4 379
8Olle Johansson (B)BGK Kärnan527411113247,0 27,6 369
9Ingmar Åkesson (B)Asarums BGK73-15413847,3 27,0 365
10Thomas Bladh (B)Hjelmsjö BGK-1045919941,0 30,0 362
11Mats Nilsson (A)Hjelmsjö BGK170176--36,7  346
12Fredrik Tagesson (A)Skoghalls BGK1708093-39,0 27,0 343
13Kenneth Granholm (C)Sjövikens IF--8024338,3 28,8 323
14Mats Olsson (A)Sjövikens IF196-93-37,0 27,0 289
15Alexander Malina (A)Sjövikens IF131153--38,2  284
15Stefan Nilsson (B)Malmö BGK8413466-41,3 30,2 284
15Anders Andersson (B)Sjövikens IF-548614443,8 28,5 284
18Stefan Lindoff (C)Malmö BGK39474411952,0 34,0 249
19Pontus Nilsson (B)Malmö BGK7710862-42,3 30,6 247
20Ulf Davidsson (C)BGK Kärnan-92-13543,7 27,0 227
21Lars Peter Nilsson (A)Sjövikens IF91-132-45,7 26,4 223
22Jan Hansen (C)Hjelmsjö BGK55-4611952,8 33,5 220
23Rikard Åkesson (C)Malmö BGK3910172-46,5 29,4 212
24Kjell Karlsson (B)Kulladals BGK87124--41,3  211
25Mikael Schrewelius (C)Hjelmsjö BGK-405010851,5 35,1 198
26Inger Eriksson (C)Asarums BGK--6812951,0 29,1 197
27Gunilla Nilsson (C)Hjelmsjö BGK26233411155,2 39,4 194
28Stefan Eriksson (B)Olofströms BGK10088--42,0  188
28Janos Czifrik (B)Malmö BGK476477-47,5 29,2 188
30Lena Nilsson (B)Sjövikens IF91-88-45,7 27,4 179
31Alf Johansson (A)Skoghalls BGK10078--42,7  178
32Peer Rudbaek Hansen (B)Kulladals BGK11264--42,3  176
32Magnus Johnsson (C)Hjelmsjö BGK-50-12648,3 30,3 176
34Lars-Erik Svensson (C)Hjelmsjö BGK2820-12357,3 30,7 171
35Anders Thurdin (C)BGK Viskan64101--44,0  165
36Sven Nilsson (C)Kulladals BGK8774--43,5  161
37Rickard Svensson (C)Kulladals BGK7088--44,0  158
38Hans Ove Simonsen (C)BGK Kärnan364454-52,2 33,6 134
38Morten Christiansen Brøndby Strand Minigolf Klub20--11459,7 29,7 134
40Tuula Mörck (B)Asarums BGK66-64-49,3 30,4 130
41Tore Larsson (C)BGK Linjen553240-51,0 38,8 127
42Susanne Lindharth Brøndby Strand Minigolf Klub22--10263,7 34,7 124
43Johanna Lindoff (B)Malmö BGK-6459-42,7 32,2 123
44Kent Hallberg (C)Hjelmsjö BGK68-48-49,0 35,6 116
44Annelie Lundell (A)Malmö BGK2096--82,3  116
46Thomas Vinkvist (C)BGK Viskan422837-51,8 40,2 107
47Magnus Bergqvist (C)BGK Viskan322837-55,5 40,2 97
48Camilla LindoffMalmö BGK-3756-49,0 33,2 93
49Mats OstrellStaffanstorps BGK3447--52,3  81
50Tommy NilssonHjelmsjö BGK-3442-50,0 38,2 76
51Martin LundellBGK Jönköping20--30126,0 126,0 50
52Lena PerssonBGK Linjen2423--57,7  47
53Alexander Dahlstedt (A)Tantogårdens BGK216---36,7  216
54Magnus Jeppsson (A)Malmö BGK-214--34,7  214
55Johan Rydberg (A)Olofströms BGK--180- 25,4 180
56Toni Nilsson (B)Olofströms BGK--111- 26,8 111
56Leif Nilsson (A)Sjövikens IF--111- 26,8 111
58Tommy Persson (B)BGK Linjen106---43,3  106
59Anne-Lis StrandhHjelmsjö BGK---10558,0 36,0 105
60Jennifer GöranssonTantogårdens BGK100---44,7  100
61Bo Göran SvenssonGranhyddans BGK-96--38,7  96
62Andreas FeukBGK Linjen95---45,0  95
63Andreas HermanssonGranhyddans BGK-88--39,3  88
64Nils Bertil LindhqvistSjövikens IF--83- 27,8 83
64Jari LuhankoMalmö BGK-83--39,7  83
66Per KarlssonTantogårdens BGK81---46,7  81
66Pia KarlssonAsarums BGK81---46,7  81
68Jonathan RydbergOlofströms BGK--77- 29,2 77
68Wilma HarryssonAsarums BGK77---47,0  77
70Johan HermanssonKalmar MGK-74--41,0  74
71Kurt OlssonBGK Linjen73---48,0  73
72Michael KarlssonOlofströms BGK--72- 29,4 72
73Börje AnderssonStaffanstorps BGK-70--41,7  70
74Stefan NilssonHjelmsjö BGK-64--42,7  64
74Andreas KarlssonStaffanstorps BGK-64--42,7  64
76Jan KarlssonSjövikens IF62---50,0  62
77Jasmin HanssonAsarums BGK60---50,7  60
78Martin LuhankoMalmö BGK-58--43,3  58
78Andreas WidénOlofströms BGK58---51,0  58
80Jens ArvidssonKulladals BGK-56--43,7  56
81Kjell HallStaffanstorps BGK-52--45,3  52
81Gert SvenssonOlofströms BGK--52- 33,8 52
83Niklas HanssonAsarums BGK47---52,3  47
83Josefin HanssonAsarums BGK47---52,3  47
83Agneta HarryssonAsarums BGK47---52,3  47
86Dennis TorstenssonHjelmsjö BGK-42--48,0  42
87Lars OlssonBGK Linjen-37--49,0  37
88Mart KäsperStaffanstorps BGK30---60,7  30
89Antina JohnssonHjelmsjö BGK-28--50,7  28

Denna tävling hanteras av Bangolf Arena version 2.4.3 2018-06-19